Nordic database of researchers in folkbildning

Name Email Title Organization Country Phone Link
Johan Söderman johan.soderman@gu.se Professor Göteborgs universitet - institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande Sweden
Henrik Nordvall henrik.nordvall@liu.se Biträdande professor Linköpings universitet - Institutionen för beteendevetenskap och lärande/Forskningsmiljön vuxenpedagogik och folkbildning Sweden +46(0)13 28 21 40
Lars Gustaf Andersson lars_gustaf.andersson@litt.lu.se Professor Lunds universitet Sweden
Erik Nylander Erik.nylander@liu.se Lektor Linköpings universitet - Institutionen för beteendevetenskap och lärande/Forskningsmiljön vuxenpedagogik och folkbildning Sweden
Per-Olof Thång Per-olof.thang@ped.gu.se Professor Göteborgs universitet - Institutionen för pedagogik och specialpedagogik Sweden
Stig Larsson Stig.larsson@med.lu.se Professor emeritus Lunds universitet Sweden
Charlotta Bay charlotta.bay@sbs.su.se Fil Dr Stockholms universitet - Stockholm business school Sweden
Ola Lindroos Ola.lindroos@slu.se Professor Sveriges lantbruksuniversitet Sweden
Johan von Essen Johan.vonessen@esh.se Docent Ersta-Sköndal Högskola - Insitutionen för socialvetenskap Sweden
Filip Wijkström filip.wijkstrom@hhs.se Docent Handelshögskolan Sweden