Nordic database of researchers in folkbildning

Folkbildning · Folkeoplysning · Vapaa sivistystyö · Folkeopplysning

Name Email Title Organization Country Tags Link
Johan Söderman johan.soderman@gu.se Professor Göteborgs universitet - institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande Sweden Pedagogy and didactics, Education and competences, Democracy and society, Culture and bildung
Henrik Nordvall henrik.nordvall@liu.se Biträdande professor Linköpings universitet - Institutionen för beteendevetenskap och lärande/Forskningsmiljön vuxenpedagogik och folkbildning Sweden Pedagogy and didactics, Education and competences, Democracy and society, Folk high schools, Study associations, Study circles and courses, Organisational focus
Lars Gustaf Andersson lars_gustaf.andersson@litt.lu.se Professor Lunds universitet Sweden Pedagogy and didactics, Culture and bildung
Erik Nylander Erik.nylander@liu.se Lektor Linköpings universitet - Institutionen för beteendevetenskap och lärande/Forskningsmiljön vuxenpedagogik och folkbildning Sweden Folk high schools, Pedagogy and didactics, Education and competences
Per-Olof Thång Per-olof.thang@ped.gu.se Professor Göteborgs universitet - Institutionen för pedagogik och specialpedagogik Sweden Pedagogy and didactics, Education and competences
Stig Larsson Stig.larsson@med.lu.se Professor emeritus Lunds universitet Sweden Health
Charlotta Bay charlotta.bay@sbs.su.se Fil Dr Stockholms universitet - Stockholm business school Sweden Financial focus and economy
Ola Lindroos Ola.lindroos@slu.se Professor Sveriges lantbruksuniversitet Sweden Organisational focus
Johan von Essen Johan.vonessen@esh.se Docent Ersta-Sköndal Högskola - Insitutionen för socialvetenskap Sweden Study associations, Study circles and courses, Organisational focus, Voluntary work
Filip Wijkström filip.wijkstrom@hhs.se Docent Handelshögskolan Sweden Democracy and society, Financial focus and economy, Organisational focus