Nordic database of researchers in folkbildning

Name Email Title Organization Country Phone Link
Stefan Gelfgren stefan.gelfgren@umu.se Docent Umeå universitet Sweden
Martin Stolare martin.stolare@kau.se Docent Karlstads universitet Sweden
Fay Lundh Nilsson fay.lundh_nilsson@ekh.lu.se Fil Dr Lunds universitet Sweden
Ann-Kristin Boström Ann-Kristin.bostrom@ju.se Fil Dr Högskolan Jönköping Sweden
Ove Sernhede ove.sernhede@gu.se Professor Göteborgs universitet - institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande Sweden
Joacim Hansson joacim.hansson@lnu.se Professor Linnéuniversitetet - institutionen för kulturvetenskaper Sweden
Anna Widén anna.widen@umu.se Lektor Umeå universitet - Institutionen för estetiska ämnen Sweden
Eva Andersson eva.andersson@ped.gu.se Universitetslektor Göteborgs universitet - Institutionen för pedagogik och specialpedagogik Sweden
Lena Nilsson Lena.a.nilsson@hv.se Docent Högskolan Väst Sweden
Kerstin Rydbeck kerstin.rydbeck@abm.uu.se Professor Uppsala universitet - Institutionen för ABM Sweden +46706834549