Nordic database of researchers in folkbildning

Name Email Title Organization Country Phone Link
Per Andersson per.andersson@liu.se Professor Linköpings universitet - Institutionen för beteendevetenskap och lärande Sweden
Jenny Jansson jenny.jansson@statsvet.uu.se Fil Dr Uppsala universitet Sweden
Pelle Åberg pelle.aberg@esh.se Docent Ersta-Sköndal Högskola - Insitutionen för socialvetenskap Sweden
Maria Göransdotter maria.goransdotter@umu.se Adjunkt Umeå universitet - Designhögskolan Sweden
Eva Blomberg eva.blomberg@sh.se Professor Södertörns högskola - Institutionen för historia och samtidsstudier Sweden
Peter Gladoic Håkansson peter.hakansson@mau.se Universitetslektor Malmö universitet Sweden
Stefan Jonsson stefan.jonsson@liu.se Professor Linköpings universitet - Institutet för forskning om migration, etnicitet och samhället (REMESO) Sweden
Lisbeth Eriksson lisbeth.eriksson.2@hv.se Docent Högskolan Väst Sweden
Johan Lundin johan.lundin@mau.se Professor Malmö universitet Sweden
Jonas Olofsson Jonas.kg.Olofsson@mau.se Professor Malmö universitet Sweden