Nordic database of researchers in folkbildning

Folkbildning · Folkeoplysning · Vapaa sivistystyö · Folkeopplysning

Name Email Title Organization Country Tags Link
Søren Dupont dupont@ruc.dk cand.mag. & ph.d. RUC - Institut for Mennesker og Teknologi Denmark Pedagogy and didactics
Pia Cort cort@edu.au.dk Lektor. Ph.d. DPU - Uddannelsesvidenskab, Emdrup Denmark Pedagogy and didactics, Education and competences
Tekla Canger teca@kp.dk ph.d. Professionshøjskolen UCC - Læreruddannelsen Denmark Pedagogy and didactics
Pia Rose Böwadt prb@kp.dk Lektor, ph.d Københavns Professionshøjskole Denmark Ideas
Helle Bundgaard Svendsen hbs@via.dk Ph.d. og Lektor VIA Læring & Undervisning, Center for forskning & udvikling, VIA University College Denmark Pedagogy and didactics
Svend Brinkmann svendb@hum.aau.dk Professor AAU - Institut for Kommunikation og Psykologi Denmark Society and democracy, Culture and bildung
Lene Ingemann Brandt lib@socsci.aau.dk Adjunkt AAU - Institut for Sociologi og Socialt Arbejde Denmark Education and competences
Thomas P. Boje boje@ruc.dk Mag.scient.soc. & ph.d. RUC - Institut for samfundsvidenskab og Erhverv Denmark Democracy and society, Organisational focus, Voluntary work
Henriette Bjerrum henriette.bjerrum@vifo.dk Chefanalytiker Videncenter for folkeoplysning Denmark Documentation and evaluation, Study associations
Regner Birkelund regner.birkelund@gmail.com Professor SDU - Enhed for Sundhedstjenesteforskning Denmark Society and democracy, Ideas